Rakovnická šedesátka, zase úplně nejkrásnější

30. květen 2017 | 22.22 |

A mým nejoblíbenějším závodem se stává Rakovnická šedesátka! Já to nechápu. Startovné je koruna a přitom je to tak dokonalé. Nádherná trasa (první polovina je úplně bezkonkurenční), skvělé občerstvovačky, tričko v ceně startovného a hlavně ta atmosféra! Vážně. Tohle je tak báječná akce.

Rakovnická 60
sobota 27. 5. 2017, start 6:01

Vzdálenost: 69,2 km
Nastoupáno: 1450 m+

Čas: 11 hod 35 min
Čas pohybu: 10 hod 55 min

Průměrná rychlost: 6,0 km/h
Průměrná rychlost pohybu: 6,3 km/h

Pořadí v běžcích celkem: 31. ze 79 dokončivších a 105 startujících
Pořadí v ženách: 6. ze 22 startujících a 31 startujících

Stránky pochodu ZDE, facebooková stránka ZDE, facebooková událost ZDE, výsledky ZDE, trasa ZDE.

Reportáže:

Rakovnický deník ČLÁNEK
Markéta Hrnčálová REPORTÁŽ
Katka Dlouhá REPORTÁŽ
Filip Drazdík FOTO
Petr Maršálek FOTO
Josef Seibert FOTO
Lukáš Svoboda FOTO
Karel Urban FOTO
Spolek Siberia FOTO
organizátorské FOTO

Hehe, pro srovnání časy versus loňské časy:

Letos:

10 km za 1:18       1. půlmaraton za 2:41
21,1 km za 2:41    2. půlmaraton za 3:38
42,2 km za 6:19    3. půlmaraton za 4:06

Loni:

10 km za 1:06       1.

půlmaraton za 2:21
21,1 km za 2:21    2. půlmaraton za 2:39
42,2 km za 5:00    3. půlmaraton za 3:03

Přitom jsem přípravu nepodcenila. Před loňským ročníkem jsem docela běhala a na start jsem si sehnala odvoz. Letošní příprava spočívala v uběhnutí třiceti dvou kilometrů (počítáno od začátku roku) a v koupení auta, abych se měla na start jak dopravit. To je oddanost akci, že?


Zdroj: http://eithne.pise.cz/477-rakovnicka-60-kterou-jsem-ubehla-a-vyhrala.html

IMG_5858
Na registraci před startem

Na start jsme dojeli necelou půlhodinu před hromadným startem, takže jsme to měli s přípravou a sbalením věcí tak akorát. Teda já si nestihla odskočit, což mě docela vytrestalo, protože trvalo hrozně dlouho, než jsme se dostali do vhodných lesů, kde se dalo schovat. Chlapi mají život o tolik lehčí! Ale jinak bylo všechno v cajku, i nasnídat jsem se před kostelem ještě stihla.

Ten den bylo krásně. Ráno bylo deset stupňů, ale teplota přes den vylezla až na šestadvacet a k tomu se přidalo ostré slunce. (Takže teď do práce budu muset nosit šaty delší než běžecké kraťasy, protože jsem se zapomněla namazat opalovacím krémem. Jenže já asi žádné tak dlouhé šaty nemám. Sakra.) Zelené louky, modrá obloha, po ránu zamlžený obzor.

Šla jsem sama a užívala si to. Poslouchala jsem přírodu a taky zvuky zpoza sebe, abych stihla uskakovat před cyklisty, kteří vyrazili až po společném startu.

IMG_5866
Sluneční koupel před sedmou ráno

IMG_5871
Rozhledna Senecká hora, první kontrola

IMG_5873
Tam jsem naposledy zahlédla Ondru, který běžel, aby stihl čas pod deset hodin

Ondra02
(A tady Ondra naposledy zahlédl mě, ať to je symetrické.)
(fotil Ondra F.)

IMG_5874
Z rozhledny - zprava se přichází, doleva se pokračuje

IMG_5879
Zamlžené obzory

Hned od začátku se mi začala dít zajímavá setkání. Žejo. Zaprvé mě zná víc lidí, než kolik znám já jich, protože blog. No a za druhé tu je pak nepohodlně velké množství lidí, které bych znát měla, ale... jmenuje se to prosopagnosie, obličejová slepota. Čímž teda samozřejmě netrpím, ale... éé... tak trochu možná jo.

Kousek před Seneckou rozhlednou mě došel kluk a že prý - "Jé, ahoj! Ty jsi Eliška, viď?" A že prý tohle je už druhý pochod, na který vyrazil díky mému blogu a termínovce. A že mu přišlo slušné mi poděkovat, když už mě tu potkal. A mě takováhle setkání vždycky moc potěší. Protože samozřejmě že si blog píšu kvůli sobě, protože mě baví se probírat fotkami pohromadě s textem, ale že inspiruje i někoho jiného je tak... dobré.

Za druhou kontrolou mě doběhl Joža Harčarík. Že prý: "Áá, vidím známá lýtka!" A na chvilku zpomalil, abychom porozprávěli, a za několik minut se zase rozběhl a pak vyhrál nejdelší trasu. Jak jinak. Kdo jiný.

Taky jsem potkala Aleše Zavorala, který letos jel na kole, protože už za dva týdny startuje na TransAtlanticWay, což je jednoetapový 2500 km dlouhý cyklistický závod v Irsku. Jel se skupinkou, která se nesnažila být rychlá, takže jsme se potkali vícekrát.

A ještě jedno setkání jsem měla, tuším někde dost zpočátku. Prý: "Tebe znám! Ty jsi byla loni hrozně dobrá!" Což je replika, na kterou se nedá odpovědět nic, co by neznělo chvástavě, a když už, tak pořádně, takže: "Já jsem POŘÁD hrozně dobrá!"

IMG_5883
Loni mě tady doběhla Katka Dlouhá a až na Krakovec jsme pak běžely spolu,
tam jsem jí utekla a v cíli byla o pár minut dříve než ona. Letos s přehledem vyhrála
osmdesátikilometrovou trasu. Tak to má být. Udělalo mi to radost, protože poctivě trénuje.

IMG_5889
Hrad Krakovec. A Aleš. Jako kdo se může chlubit tím, že ho několikrát doběhnul? Navíc když jel na kole?

Prvních třicet kilometrů mě ještě bavilo běhat všude kromě kopců nahoru. Po ránu nebylo tak strašné vedro a navíc jsem se těšila do toho údolí s brody, které jsem si slíbila tentokrát probíhat vodou už od začátku. Takže na Krakovci jsem doplnila vodu a ujedla kus pomeranče a jednu sušenku a rozeběhla se dál.

No a ty brody byly samozřejmě naprosto boží. Voda byla teplá tak akorát a často jsem se zastavila uprostřed potoka, abych si opláchla i obličej a namočila vlasy. Navíc to údolí je vážně hezké a byl v něm chlad a příjemně a tak vůbec. Vlastně to je asi přesně tenhle úsek, proč se na Rakovnickou šedesátku hodlám oddaně vracet pořád a pořád.

Doběhly mě tam dvě holky, a že prý "ahoj, Eliško!" Jako. Holky si většinou pamatuju, protože jich nebývá na pochodech moc. Takže odkud...? A prý, že kluci jim říkali, že kousek před nimi běží rychlá Eliška, a protože jedna z nich je taky Eliška, tak mě chtěly dohnat, aby i ona byla rychlá Eliška. Hehe.

IMG_5896
Cyklisti brody projížděli neohroženě, chodci většinou raději hledali lávky

IMG_5900
Já taky jednou šla přes lávku, abych mohla lépe fotit

IMG_5901
Takže jsem mohla fotit i cyklisty, kterým se brodit nechtělo. Pravda, tenhle byl hodně hluboký.

IMG_5899
Chvílemi se šlo v tomhle údolí i po horkých loukách zalitých sluncem

IMG_5902
Ale většinu času vedla trasa lesem

Letos byla trasa inovovaná zacházkou na Čertovcův pilíř. K čemuž bych měla jednu fotku (pořád mě baví se na ni dívat) s komentářem z Facebooku od organizátorů:

IMG_5907
K raritním modrým štítkům (na obr) má Jindra (organizátor) následující poznámku: Až se budete pohybovat v místě zvaném Čertovcův pilíř, vzpomeňte, že ještě koncem 18. století se tomuto místu říkalo Čertovcův pylíř. To podle toho, že je místní kraj bohatý na květenu a v jarních obdobích je pyl cítit všude kolem, což zmiňuje již Prokop Chocholoušek, autor knihy Templáři v Čechách. Teprve s příchodem českého národního obrození se název pozměnil na pilíř a tento název se dochoval dodnes. Na vzpomínku ke starému názvosloví, používáme oba tyto názvy ("pilíř" v průkazu chodce a "pylíř" na štítkách).

Mojí nejoblíbenější kontrolou byla už loni ta na konci brodového údolí u ústí Javornice. Je to úvod rozžhaveného pekla po asfaltu mezi loukami, ale příjemný. Tak jako všude měli spoustu jídla i pití a dobrou náladu a ochotu s čímkoliv pomoct a navíc měli zcela geniální chleby se sádlem a škvarky, které jsem jim dojedla (ale on si ten poslední nechtěl nikdo vzít a oni chtěli sklidit tác, jako), a pak jsem dostala ještě třešňového Birella, o kterého jsme se podělili ve třech a který přišel hodně k chuti. Díky, díky.

Na asfaltce před Skryjemi čekalo ještě jedno příjemné překvapení. Byl to zrovna táhlý asfaltový úsek zalitý žhavým sluncem bez čehokoliv zajímavého na rozptýlení, a tak jsem aspoň sledovala mladou ženu se dvěma psy, jak si hrají u auta na louce. Jenže jak jsem se blížila, začala pozorovat i ona mě. Co to? Nějaká kontrola? Ale to by neignorovala cyklisty, kteří mě před chvilkou předjeli. Takže jsem se dozvěděla, až když jsem přišla na doslech, že dělá partyzánskou občerstvovačku: "Dobrý den, nepotřebujete něco? Vodu, Matonku? Ovoce?" A dostala jsem kus melounu a meruňku a udělalo mi to ohromnou radost.

Na kontrole v restauraci Trilobit  ve Skryjích mi nabízeli poukázku na Kofolu, protože jim zbývaly, ale já ji drsňácky odmítla. Protože jsem si dala venku ionťák a Kofolu a bylo mi dobře. A protože se mi líbilo venku a byla mi nepříjemná představa, že bych měla zajít někam do budovy a bavit se s cizími lidmi. (Třeba abych si objednala.) (Ale jinak nejsem vůbec asociální, abyste si nemysleli.) Jo. A seděl tam Martin Čapek, který běžel osmdesátku. Já vlastně během závodu potkávala spoustu známých.

Nedaleko za kontrolou mě doběhl Pepa Stolín. Dali jsme se do řeči a on po chvíli prý: "Ty si mě nepamatuješ, viď?" Ha! Konečně jsem jednou byla nařčena neprávem! Protože to se často nestává. Tak mi to udělalo radost. Jenže Pepu Stolína znají všichni moji kamarádi a kromě toho mě vezl z poslední Krakonošovy stovky, což jsem si zapamatovala, ačkoliv jsem zrovna měla horečku.

IMG_5912
Kontrola u ústí Javornice

IMG_5924
Terapie zelení

IMG_5930
Zelené obilí a zalesněné kopečky

IMG_5934
Pár metrů ode mě vpravo tekla Berounka. Hrozně lákala na koupání, tak jsem si v ní aspoň máčela hlavu.

IMG_5936
Další z oblíbených kontrol - hájovna Křiniště

Na občerstvovačce u hájovny Křiniště na 46. kilometru mi udělali velkou radost. Já se totiž ráno zapomněla namazat opalovacím krémem - a oni tam měli jeden k půjčení! Takže nos se mi sice loupe, ale spálená ramena mě dneska bolí jen decentně, a za to vděčím jim. Díky, díky!

No a pak to bylo dlouho po sluníčku, kdy už mě bolely nohy, bylo mi vedro a šla jsem spíš na setrvačnost, i když se mi to všechno pořád líbilo, a na jedné hezké loučce jsem si tam i na pár minut lehla, protože byl krásný prosluněný den a protože jsem na to měla náladu.

Poslední živá kontrola s občerstvením byla v Pustovětech a měli zase spoustu dobrot, takže jsem poseděla, popila a pojedla a trvalo dlouho, než jsem se vypravila dál.

IMG_5937
Více zeleně, více slunka

IMG_5939
Pustověty

IMG_5940
Poslední kontrola na trase

Kousek za touhle kontrolou se odbočovalo z asfaltky do lesů, a ačkoliv tam byly svědomitě šipky, dalo se to snadno přehlédnout. Já si to pamatovala z loňska, ale přede mnou šla banda mladých, která mě cestou trochu iritovala, protože měla nahlas puštěnou hudbu, ale pořád to byli pochodníci a vlastně docela sympatičtí, to jenom já byla unavená, a tak jsem na ně volala a volala jsem vážně nahlas, ohlíželi se na mě i bruslaři a cyklisti, ale neslyšeli mě a šli pořád dál a v cíli byli až pár minut po mně, a protože šli o trochu rychleji než já, museli si dost zajít. Bylo mi to líto.

Ale ten konec byl už zase pěkný. Došel mě tam Dan Krátký a šli jsme pak spolu a to bylo fajn, hlavně při průchodu Rakovníkem, který je asfaltový a rozpálený a nezajímavý, a to bylo vlastně celé. Jo a v cíli jsem zjistila, že se Dan zná s Ondrou z práce. A trochu mě potěšilo i to, že ho Ondra hned nepoznal. Nejsem v tom sama! Hehe.

Ondra03
A takhle se přichází do cíle. Ta únava je znát na první pohled, že?
(fotil Ondra F.)

Tyjo. Musím to napsat ještě jednou - miluju tenhle pochod. Ta trasa je úchvatná, organizace bezchybná, značení na trase skvělé, občerstvovačky letos dotažené k dokonalosti a navíc na mě v cíli zbylo i tričko! Jupí! Já o něj totiž hrozně moc stála a bála jsem se, že všechny vyberou cyklisti a čtyřicítkáři, protože trička byla jen pro prvních 250 dokončivších, a plánovala jsem, jak budu prosit o dotisk, protože jsou letos vážně nádherná... no radost jsem měla velikou.

Takže děkuju. 

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře

RE: Rakovnická šedesátka, zase úplně nejkrásnější radek "vizi" vyskočil 31. 05. 2017 - 08:36
RE(2x): Rakovnická šedesátka, zase úplně nejkrásnější eithne 31. 05. 2017 - 13:04
RE: Rakovnická šedesátka, zase úplně nejkrásnější dan k. 31. 05. 2017 - 18:13
RE(2x): Rakovnická šedesátka, zase úplně nejkrásnější eithne 31. 05. 2017 - 20:24
RE: Rakovnická šedesátka, zase úplně nejkrásnější markéta 01. 06. 2017 - 08:35
RE(2x): Rakovnická šedesátka, zase úplně nejkrásnější eithne 01. 06. 2017 - 14:09
RE: Rakovnická šedesátka, zase úplně nejkrásnější markéta 01. 06. 2017 - 09:08
RE: Rakovnická šedesátka, zase úplně nejkrásnější jarmik 01. 06. 2017 - 10:15
RE(2x): Rakovnická šedesátka, zase úplně nejkrásnější eithne 01. 06. 2017 - 14:10
RE: Rakovnická šedesátka, zase úplně nejkrásnější tlapka 01. 06. 2017 - 17:43
RE(2x): Rakovnická šedesátka, zase úplně nejkrásnější eithne 01. 06. 2017 - 18:42
RE: Rakovnická šedesátka, zase úplně nejkrásnější rebarbora 01. 06. 2017 - 18:57
RE(2x): Rakovnická šedesátka, zase úplně nejkrásnější eithne 02. 06. 2017 - 23:39
RE(2x): Rakovnická šedesátka, zase úplně nejkrásnější iva 05. 06. 2017 - 18:28
RE(3x): Rakovnická šedesátka, zase úplně nejkrásnější rebarbora 05. 06. 2017 - 18:33
RE(4x): Rakovnická šedesátka, zase úplně nejkrásnější iva 05. 06. 2017 - 19:22
RE(5x): Rakovnická šedesátka, zase úplně nejkrásnější eithne 05. 06. 2017 - 20:02
RE: Rakovnická šedesátka, zase úplně nejkrásnější iva 02. 06. 2017 - 23:36
RE(2x): Rakovnická šedesátka, zase úplně nejkrásnější eithne 02. 06. 2017 - 23:40
RE: Rakovnická šedesátka, zase úplně nejkrásnější zmrzlinka 04. 06. 2017 - 20:52
RE(2x): Rakovnická šedesátka, zase úplně nejkrásnější eithne 05. 06. 2017 - 16:43
RE: Rakovnická šedesátka, zase úplně nejkrásnější evi 06. 06. 2017 - 18:41
RE(2x): Rakovnická šedesátka, zase úplně nejkrásnější eithne 06. 06. 2017 - 19:09
RE(3x): Rakovnická šedesátka, zase úplně nejkrásnější evi 15. 06. 2017 - 15:25
RE(4x): Rakovnická šedesátka, zase úplně nejkrásnější eithne 15. 06. 2017 - 17:03
RE: Rakovnická šedesátka, zase úplně nejkrásnější sargo 22. 06. 2017 - 21:13
RE(2x): Rakovnická šedesátka, zase úplně nejkrásnější eithne 22. 06. 2017 - 23:37
RE(3x): Rakovnická šedesátka, zase úplně nejkrásnější sargo 23. 06. 2017 - 09:57