¡A mí me gusta estudiar español!

2. říjen 2017 | 22.05 |

Jsem plná dojmů. Začal nový semestr, a protože už neotevřeli moji studijní skupinu v JIPce na Floře, přihlásila jsem se na Národní třídu. A až den před zahájením jsem zjistila, že nejenže budu mít nové spolužáky, ale že budu mít peruánského lektora.

Už dlouho jsem si tak nezavyšilovala jako dneska, když se první hodina blížila. Za poslední tři měsíce jsem učebnici otevřela asi třikrát a ani předtím nebyla úroveň výuky nijak hvězdná, lektorka často chyběla a výuka neměla šmrnc. Co když se ukáže, že budu jediná, kdo lektorovi nebude rozumět? Co když se vůbec nebudu chytat? Co když ostatní budou sladění úrovní i probraným učivem a u mě hned na úvodu hodiny vyjde najevo, že vlastně celé to studium jenom předstírám? Že to dělám, protože mě to baví, a ne protože to potřebuju? Reálně jsem zvažovala, že se na to vykašlu, ačkoliv by mi propadlo tři a půl tisíce za celý semestr. Ale měla bych volný den v týdnu navíc (plánování jsem vzala tentokrát trochu s rozmachem - třikrát týdně krav maga a jednou týdně španělština mi nechává volné středy)... bylo mi vážně hrozně.

Víkendový vandr jsem strávila se španělským sešitem v ruce, spát jsem šla, když jsem přestala vidět na slovíčka (v sedm večer, muhehe). Dnešní čekání u doktorky tři čtvrtě hodiny po objednané době mi nevadilo, a dokonce jsem se učila i v ordinaci, když doktorka odběhla zkoumat, kam se ztratily výsledky mých rozborů. (Nakonec zjistila, že zkumavka nedoputovala ani do laborky. Mě vomejou.) Cestu na španělštinu jsem strávila zdánlivým zíráním do prázdna a příležitostným ťukáním do mobilu, když jsem v hlavě vedla španělské monology a hledala si do nich slovíčka.

Cítila jsem se fakt ve stresu.

Jenže pak jsem zjistila, že nás je ve skupině devět a že se všichni seskupili tak nějak volně, rozhodně to nebyla třída minulý rok. A hlavně jsem zjistila, že je náš Peruánec neuvěřitelný sympaťák a že má nadání mluvit a vysvětlovat tak, že mu všechno rozumím. Už když se představoval, nám vysvětlil, jak fungují španělská a latinskoamerická příjmení, a já mu rozuměla dokonale. A najednou to ze mě spadlo.

Samozřejmě jsme na úvod měli každý o sobě říct pár vět, aby měl šanci si nás trochu zapamatovat. Byla jsem na řadě předposlední, takže jsem zase maličko začala vyšilovat, když jsem zjistila, že dvě slečny se učí španělštinu dva roky a zbytek lidí pět až deset let, jenže pak jsem ze sebe vychrlila něco málo o sobě, proč se chci učit španělsky a že se učím jeden rok, a Rolf se přeptal, jestli vážně jeden rok, (panebože teď mi řekne, že tu nemám co dělat,) a pak prohlásil, že mluvím velice dobře. A začal se doptávat na nějaké věci - kde bydlím, která Praha, adresa :) Asi aby zjistil, jestli to není jen básnička, jestli mu fakt rozumím, a znovu mě pochválil.

Jako. Byla jsem první, koho pochválil.

Asi už si nechci zlomit nohu, abych tam nemusela chodit.

Hodina byla perfektní, Rolf má nadání tvořit hodinu tak, abychom byli celou dobu zapojení, abychom mluvili, i když vysvětluje gramatiku, nejsou žádné prostoje, nevzniká trapné ticho, když chce od kohokoliv slyšet odpověď - vtáhnul nás všechny. A ačkoliv jsme se učili préteritum imperfecto, které jsem viděla poprvé v životě, chytala jsem se.

A navíc! Projížděli jsme cvičení na doplňování sloves ve správném tvaru v tomhle čase a na mě vyšlo jediné zvratné sloveso, které tam bylo, a ještě jsem ho ani neznala. Jenže já jsem frajerka a v pohodě jsem ho doplnila - el problema era que solamente nos veíamos dos veces al año - protože jsem na to narazila zrovna při opakování u doktorky. A dva lidi se ozvali, jak že to bylo! Že jako jsem věděla něco, co ostatní ne! Dobře já!

Takže v podstatě je celý tenhle článek dost dlouhá sebechvála. Jenže já potřebuju, aby mi ten entuziasmus vydržel, a tak se vám za to ani neomluvím. Mě ta španělština tak baví!

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře

RE: ¡A mí me gusta estudiar español! iva 03. 10. 2017 - 14:10
RE(2x): ¡A mí me gusta estudiar español! eithne 10. 10. 2017 - 10:43
RE: ¡A mí me gusta estudiar español! sayonara 03. 10. 2017 - 18:12
RE(2x): ¡A mí me gusta estudiar español! iva 03. 10. 2017 - 19:06
RE(2x): ¡A mí me gusta estudiar español! eithne 10. 10. 2017 - 10:33
RE: ¡A mí me gusta estudiar español! radus 04. 10. 2017 - 08:09
RE(2x): ¡A mí me gusta estudiar español! eithne 10. 10. 2017 - 10:45
RE: ¡A mí me gusta estudiar español! sargo 10. 10. 2017 - 14:25
RE(2x): ¡A mí me gusta estudiar español! eithne 10. 10. 2017 - 14:47
RE: ¡A mí me gusta estudiar español! tlapka 14. 10. 2017 - 16:25